205 нови позитивни на Ковид 19, починати се шестмина

Во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19.

- Скопје 60
- Куманово 13
- Дебар 17
- Штип 10
- Прилеп 2
- Тетово 13
- Струга 12
- Велес 3
- Битола 3
- Охрид 1
- Кавадарци 1
- Гостивар 23
- Струмица 1
- Крушево 1
- Пробиштип 2
- Демир Хисар 2
- Македонски Брод 1
- Берово 1
- Свети Николе 29
- Кичево 7
- Ресен 3

 

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст од 62, 68 и 94 години. Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти на возраст од 65 и 70 години. Во ОБ Гостивар е почината пациентка на возраст 80 години.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 336 оздравени лица.

 

- Скопје 113
- Куманово 28
- Дебар 8
- Штип 15
- Прилеп 1
- Тетово 40
- Струга 52
- Велес 1
- Охрид 57
- Кавадарци 1
- Гостивар 8
- Крива Паланка 4
- Кочани 1
- Пробиштип 1
- Валандово 2
- Ресен 4

 

Досега во земјата се направени вкупно 74.562 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7777, бројката на оздравени пациенти е 3960, на починати е 368, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3449.Додади коментар