135 нови случаи на Ковид 19, починати четворица пациенти

 

Во последните 24 часа се направени 1259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на ковид-19.

- Скопје 76
- Куманово 6
- Дебар 2
- Штип 6
- Прилеп 1
- Тетово 13
- Струга 7
- Битола 3
- Охрид 1
- Кавадарци 1  (лицето живее и работи во Скопје, а е со адреса во Кавадарци)
- Гостивар 10
- Гевгелија 1
- Македонски Брод 1
- Кратово 1
- Свети Николе 2
- Кичево 3
- Ресен 1

 

Починати се 4 лица, еден пациент од Скопје, од Тетово, од Охрид и еден пациент од Кичево.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 142 оздравени лица.

 

- Скопје 68
- Штип 3
- Прилеп 1
- Тетово 15
- Струга 15
- Охрид 15
- Гостивар 7
- Крива Паланка 1
- Кочани 1
- Пробиштип 1
- Кратово 5
- Свети Николе 6
- Ресен 4

 

Досега во земјата се направени вкупно 79.392 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8332, бројката на оздравени пациенти е 4468, на починати е 389, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3475.Додади коментар