127 нови позитивни на Ковид 19 од 702 тестирани
Во последните 24 часа се направени 702 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19.
 
- Скопје 67
- Куманово 1
- Дебар 1
- Штип 33
- Тетово 10
- Струга 5
- Охрид 6
- Кочани 2
- Пробиштип 2
 
 
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово на 70 години, хоспитализиран на 4 јуни и двајца од Скопје, пациент на возраст од 62 години, хоспитализиран од 5 јуни и пациент на возраст од 78 години, хоспитализиран на 2 јуни.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 7 оздравени пациенти.
 
 
- Скопје 4
- Тетово 2
- Гостивар 1
 
 
Досега во земјата се направени вкупно 37027 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 28 теста се во рамките на скринингот во градинки во Кочани, нема позитивни на ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3152, бројката на оздравени пациенти е 1653, на починати е 156, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1343.


Share

Додади коментар