Потврдени четворица кандидати за градоначалник на Кавадарци и пет советнички листи
18-09-2017 РЕГИОН

Општинаксата изборна комисија Кавадарци за изборите на 15 октомври потврди четири кандидатски листи за градоначалник и пет за советници, за КТВ потврди претседателот на ОИК Зоран Костов.

 

За прв човек на Кавадарци сега и официјално во трката ќе учестуваат Бетиане Китев како кандидат на СДСМ и коалицијата, Митко Јанчев како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Борис Давидов како независен и претставникот на ТМРО Верица Арсова.

 

Кавадарчани ќе можат да се одлучат и за предложените листи за советници во кавадаречкиот совет на ВМРО-ДПМНЕ чиј носител е Горица Пеливанова-Вилхелм, на СДСМ чиј носител е д-р Виолета Димитрова, независната листа на Ристо Сакалиев , како и советничките листи на ГРОМ носител Божанка  Минова  и ТМРО, Здравко Бошков.

 

А.ДShare

Додади коментар