Пет независни советнички листи во Кавадарци за локалните избори
31-08-2021 РЕГИОН

Синоќа на полноќ истече рокот за собирање на потписи за независни советнички листи и независни кандидати за градоначалник. Од подрачната канцеларија на ДИК во Кавадарци ни потврдија дека пет независни советнички листи ги собрале потребните потписи.

 

На изборите закажани за 17 октомври во Кавадарци поддршката од граѓаните ќе ја бараат пет независни советнички листи чии носители се Петар Камчевски, Ристо Сакалиев, Јован Златевски, Митко Камчев и Марјанчо Арангелов.  Нема ниту една независна кандидатура за градоначалник на Кавадарци.

 

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги објавија кандидатите за градоначалник кои ќе учествуваат во изборната трка. СДСМ ќе ја бара поддршката од кавадарчани за Горан Тодоров, а ВМРО-ДПМНЕ за Митко Јанчев.

 

А.Д

 Share

Додади коментар