Викендот дожд и заладување

 

Позначителна промена на времето се очекува за викендот кој е пред нас.  Метео прогнозерот  Славчо Попвски информира дека за време на викендот кој ни доаѓа нашата територија ќе биде под влијание на северно воздушно струење и на влажна и нестабилна воздушна маса која ќе услови на повеќе места нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер особено од пладневните часови па натаму.

 

Локално се можни и нешто ПОИНТЕНЗИВНИ атмосферски процеси проследени со услови за појава на град, поинтензивен пороен дожд, електрични празнења и засилен ветер.

 

Поради продорот од север, температурите на воздухот ќе бележат тенденција на опаѓање особено во недела, кога истите ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени.Share

Додади коментар