Бројот расте: 35 нови позитивни на Ковид 19 од 1120 тестирања
Во последните 24 часа направени се 1120 тестирања, а регистрирани 35 нови случаи на ковид-19.
 
- Скопје 22
- Куманово 4
- Штип 1
- Тетово 6
- Струга 1
- Гостивар 1
 
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (69г) хоспитализиран на 15 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Струга (70г) примен во болницата на 17 мај и двајца од Скопје, пациент на возраст од 70 години, примен на 28 мај и 47 годишен пациент на болничко лекување од 21 мај. Во денешниот извештај на ИЈЗ е евидентирано и бебето од Скопје кое, на барање на родителите, со авион беше транспортирано во Швајцарија каде починало. Бебето беше хоспитализирано на Детската клиника и имаше позитивен резултат на ковид-19.
 
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 19 оздравени пациенти.
 
- Скопје 8
- Куманово 3
- Прилеп 2
- Тетово 1
- Велес 1
- Битола 2
- Неготино 2
 
Досега во земјата се направени вкупно 28804 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 487 тестира се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Тетово, Битола, Куманово и Скопје, а потврден е еден позитивен случај во градинка во Тетово. Досега во рамките на скринингот се направени 3502 тестирања, а потврдени се вкупно 6 позитивни случаи на ковид-19.
 
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2164, бројката на оздравени пациенти е 1535, на починати е 131, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 498.


Share

Додади коментар