52 нови случаи на Ковид 19, четири пациенти починати
Неодговорноста на граѓаните и непочитувањето на основните мерки за заштита, го зголемуваат бројот на нови заболени од корона вирусот во земјава. Во последните 24 часа направени се 661 тестирање, а регистрирани се 52 нови случаи на ковид-19.
 
- Скопје 26
- Куманово 6
- Штип 7
- Тетово 9
- Струга 2
- Велес 1
- Кочани 1
 
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти, пациент од Скопје (73г), примен на клиниката на 21 мај и пациент од Велес (82г) хоспитализиран на 22 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (76г) примена на 21 мај и пациентка од Тетово (55г) примена на 27 мај.
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти.
- Скопје 16
 
- Тетово 10
- Велес 1
- Охрид 2
- Кратово 1
 
Досега во земјата се направени вкупно 27684 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 124 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Teтово, Велес, Куманово и Скопје, регистрирани се два позитивни случаи во градинка во Скопје и во Куманово.
 
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2129, бројката на оздравени пациенти е 1516, на починати е 126, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 487.
 

Додади коментар