Црна ковид статистика: Во март најсилен удар на корона вирусот во Тиквешијата
01-04-2021 РЕГИОН

Од почетокот на ковид пандемијата, во Тиквешијата, според статистиката се бележи најсилен удар на ковид 19 изминатиот месец,  или третиот бран беше најсилен. Евидентирани се 1870 позитивни и 57 починати лица. 

 

Во Кавадарци поради компликации од корона вирус животот го загубиле 33 лица, а биле дијагностицирани вкупно 1068 позитивни случаи. Заклучно со вчера во Кавадарци активни се 721 случаи, а од почетокот на пандемијата се евидентирани вкупно 4451 позитивен.

 

Во Неготино починале 19 лица, а во март се избројани 689 позитивни на вирусот. Овде од почетокот на пандемијата има вкупно  1932 случаи, додека во моментов  активни се 395.

 

113 позитивни имало во Демир Капија, а починале пет лица.

 

Во март и ковид центарот во кавадаречката болница, кој располага со 95 болнички кревети,  беше постојано под наплив на пациенти, кои најчесто имаа потреба од кислородна поддршка. Дневно имаше на лекување и по 80 пациенти.

 

Вчера биле примени седум нови пациенти и моментално на лекување се 72 во стабилна општа состојба.

 

А.ДShare

Додади коментар