УХМР најавува поројни дождови

Од Управата за ходрометеоролошки работи денеска информираа дека во вечерните и ноќните часови се очекуваат пообилни врнежи од дожд. Во јужните делови врнежите повремено ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи. Можна е и локална појава на обоен дожд, поради присуство на песок и прашина, кои деновиве се транспортираат од Африка. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Поради условите за нестабилност утре врнежите на повеќе места ќе имаат пороен карактер и ќе бидат проследени со грмежи. До сабота вкупната количина на наврнат воден талог на места се очекува да надмине 30 л/м2, особено во западните и југоисточните делови. Ќе дува умерен, повремено и засилен југоисточен, а во сабота северен ветер.

Врнежи од снег ќе има само на највисоките планински врвови, а во сабота на надморска висина над 1500 метри.

Во сабота дневните температури ќе бидат најниски и ќе се движат од 7 до 13 степени, а од недела ќе има постепено стабилизирање на времето со пораст на дневните температури.Share

Додади коментар