Утревечер состанок на лозарите
20-08-2016 РЕГИОН

Регионалниот сојуз на земјоделски производители Агротиквешија ги информира лозаропроизводителите од Кавадарци и околината дека утре вечер со почеток во 20 часот во салата на општинското собрание ќе се одржи собир на лозарите.

 

Ќе се разговара за годинашнава откупна политика од винариите и за други актуелни прашања поврзани со лозарството.

 

Иако бербара на винските сорти грозје е на прагот, сеуште не е договорена откупната цена. Визбите тактизираат и годинава.

Се шпекулира дека винариите во земјава годинава ќе откупат далеку помали количини на грозје. Годинашниот род се проценува на околу 180 милиони килограми.


А.Д

 Додади коментар