Попладне дожд и грмежи - од сабота позначителен влажен бран

Од денеска  попладне следува период на променливо и нестабилно време со локални врнежи од дожд со променлив интензитет и проследени со грмежи.

 

Утре доцна попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено на западот од земјава, а локално се очекува процесите да бидат поинтензивни. Повремени врнежи ќе има и во текот на ноќта, како и во четврток претпладне, а преку денот облачноста ќе се намалува.

 

Позначителен влажен бран се очекува и во сабота попладне. За време на викендот ќе дува засилен северен ветер и ќе има значително намалување на дневната температура.

 

УХМР МакедонијаShare

Додади коментар