Значително зголемен број на позитивни од корона вирус: 89 нови позитивни, седум починати
Во последните 24 часа се направени 727 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19.
 
 
- Скопје 35
- Куманово 12
- Штип 27
- Прилеп 1
- Тетово 7
- Гостивар 1
- Струмица 1
- Кочани 4
- Свети Николе 1
 
 
Во ГОБ „8 септември“ починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст од 73 и 66 години, еден пациент од Струга на 44 години и еден од Тетово на 65 години. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина еден пациент од Тетово, 54 години.
 
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти. Оздравени пациенти се регистрирани во:
- Скопје 2
- Прилеп 12
- Велес 3
 
 
Досега во земјата се направени вкупно 30302 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 312 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Прилеп и Скопје, а регистрирани се 3 позитивни случаи во геронтолошка установа во Скопје.
 
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2315, бројката на оздравени пациенти е 1569, на починати е 140, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 606.


Share

Додади коментар