Денеска нова лидерска средба

Комесарот Хан и европратеничката тројка нема да присуствуваат на денешната лидерска средба во Скопје, но ако лидерите се доближат до финално решение, утре или задутре тие ќе патуваат во Брисел, пишува Дојче Веле.

 Новата средба носи нова надеж, велат воздржано дипломатски извори во пресрет на денешната средба на лидерската четворка. Иако до синоќа не беше прецизиран терминот за средбата, извесно е дека таа ќе започне попладнево, најверојатно повторно во Клубот на пратениците. Форматот е ист - лидерите на најголемите политички партии Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи ќе разговараат за конечен договор за излез од политичката криза, во присуство на амбасдорите на ЕУ и САД, Аиво Орав и Џес Бејли. Средбата ќе се одржи без присуство на еврокомесарот Јоханес Хан, кој беше поканет да присуствува заедно со европратеничката тројка Кукан, Ховит и Вајгл (на насловната фотографија се четворицата лидери на претходна средба со Хан во Скопје). Најавата дека Хан не доаѓа во Скопје, беше првиот сигнал дека разликите меѓу партиите се‘ уште не се надминати и дека средбата која доби епитет „финална“, се‘ уште е многу далеку од тоа.

„Се надевам на подобрување и се надевам на први конкретни резултати. Ако добро разбрав од извештаите, сите се решени да направат сериозен напредок и тоа е во интерес на сите нас“, изјави деновиве еврокомесарот Хан.

Но, без оглед што и европратениците поради службени обврски не можат да дојдат во Скопје, ако четворка денеска се доближи до финално решение, според дипломатски извори, тогаш лидерите ќе бидат поканети на средба во Брисел утре или во среда.

Но, како што дознава Дојче веле, изминатата седмица немало меѓулидерски разговори по клучните точки на несогласување - организацијата и составот на транзициската влада. Одржани биле само тет-а-тет средби со амбасадорите и со белгискиот експерт Петер Ванхоуте. Но, во мандатот на Ванхоуте за олеснување на разговорите не влегуваат прашањата за составот и мандатот на Владата, туку исклучиво структурните реформи препорачани во Извештајот на експертскиот тим на ЕК, предводен од Рајнхард Прибе.

Со тоа, на зелената маса денес соговорниците повторно ќе ги вкрстат копјата по истите прашања - Влада со Груевски или без него, односно колку месеци пред изборите во април да биде ограничена неговата функција?

Извор: DWShare

Додади коментар